Tkankę mięśniową tworzą komórki. Są one silnie wydłużone i posiadają jądro lub wiele jąder. Część komórki poza jądrem nazywana jest cytoplazmą. Zawiera ona kurczliwe włókienka, zwane miofilamentami. Włókna te zbudowane są z białek - dokładniej dwóch rodzajów białek - aktyny i miozyny. Włókna (miofilamenty) ułożone są w podłużne fałdy. Noszą one nazwę miofibryle. Kiedy włókna zbudowane z białek aktynowych przesuwają się między te zbudowane z białek miozynowych - następuje skurcz komórki mięśniowej.

 

Zespoły komórek mięśniowych tworzą włókna mięśniowe. One z kolei łączą się w jeszcze większe skupiska, czyli mięśnie.

 

Tkankę mięśniową dzielimy na gładką i poprzecznie prążkowaną. Mięśnie gładkie występują w skórze, drogach oddechowych, naczyniach krwionośnych. moczowodach i jelitach. Kurczą się niezależnie od naszej woli i wykazują dużą odporność na zmęczenie.

Poprzecznie prążkowane, jak można się domyślać, znajdują się we wszystkich pozostałych miejscach naszego organizmu, gdzie występuje tkanka mięśniowa. Ich cechą charakterystyczną jest to, że kurczą się zależnie od naszej woli, a więc podczas wykonywania ruchu. To właśnie te mięśnie pobudzamy podczas wysiłku fizycznego. Warto tutaj zwrócić uwagę, iż serce również zbudowane jest z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej, w przeciwieństwie jednak do wcześniejszej informacji - są to jedyne z poprzecznie prążkowanych, których skurcze występują niezależnie od naszej woli.

 

Mięśnie poprzecznie prążkowane, zwane inaczej szkieletowymi zbudowane są z dwóch rodzajów włókien - białych i czerwonych. W zależności od rodzaju mięśnia występują one w różnych proporcjach.

Włókna białe specjalizują się w szybkich i krótkotrwałych ruchach. Będą więc w dużej części obecne w tych miejscach, które wykonują takie ruchy, np. mięsnie kończyn.

Włókna czerwone specjalizują się w pracy długotrwałej. Występują w większych ilościach w mięśniach, w których ważna jest wytrzymałość, np. mięśnie grzbietu.

 

 

 

 

 

 

 

Budowa tkanki mięśniowej

10 lutego 2017

Maciej Zieliński

trener personalny

Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave

W kilku słowach o tym co robię

Mam na imię Maciej i jestem trenerem personalnym. Treningi prowadzę w Warszawie. Więcej informacji na mój temat i opis kwalifikacji znajdziesz w dziale "O mnie"

Wszystkich zainteresowanych współpracą odsyłam do działu "Treningi" oraz do kontaktu  poprzez email  lub  formularz w dziale "Kontakt"

Jeśli zainteresowała Cię moja osoba