Na początek wyjaśnienie innego pojęcia, a mianowicie "powięź". Czym jest? Jest to błona otaczająca mięsień, zapewniająca z jednej strony jego prawidłowe umiejscowienie, z drugiej jego prawidłowy kształt. Żeby zobaczyć jak wygląda powięź i co to dokładnie jest, wystarczy wziąć surową pierś z kurczaka lub indyka. Ta cienka, przezroczysta błonka znajdująca się na mięsie z piersi to jest właśnie owa powięź. Warto zaznaczyć, że powięzi w naszym ciele otaczają nie tylko mięśnie, ale także nerwy, naczynia krwionośne oraz narządy wewnętrzne. Powięziami są również torebki stawowe, rozcięgna, ścięgna i więzadła.

 

Czym są zatem tytułowe taśmy anatomiczne?

Pojęcie to stworzył amerykański terapeuta Thomas Myers. Ustalił on, że ludzkie ciało nie jest sumą poszczególnych części, lecz integralną i funkcjonalną całością. Powięzie, którymi się zajmował, otaczają całe ciało niczym sieć, a ich właściwe napięcie, sprawia, że ciało jest proste i stabilne, a dzięki nim możemy wykonywać poszczególne ruchy, zarówno pojedynczych kończyn, jak i całego ciała.

Istnieją czynniki, które mogą zaburzyć prawidłowe napięcie i długość taśm, są nimi: przeciążenia, urazy, wady postawy, ale także stres, choroby czy brak aktywności fizycznej. Kiedy mięśnie zaczynają się nadmiernie napinać lub osłabiać, powstają w nich zwłóknienia, obrzęki lub tzw. punkty spustowe. Powięź staje się mniej mobilna i skutkuje to ograniczeniem ruchomości naszego ciała, w konsekwencji zaś niejednokrotnie bólem.

Zgodnie z odkryciem Thomasa Myersa, mięśnie łączą się ze sobą za pomocą taśm mięśniowych, które jak pokazuje ilustracja biegną przez całe nasze ciało, to że odczuwamy ból w jednym miejscu, wcale nie musi oznaczać, że jego przyczyna znajduje się w tym samym miejscu. Napięcia lub objawy bólowe mogą przenosić się – poprzez ich połączenia – na inne, oddalone tkanki miękkie lub stawy.

Osoby cierpiące na takie dolegliwości mogą skorzystać u fizjoterapeuty ze specjalnej metody - KMI - służącej rozluźnianiu napiętych tkanek mięśniowych. W bardziej "domowych" warunkach oraz oczywiście w mniej poważnych przypadkach, takie rozluźnianie można zastosować poprzez jedną z metod mobilizacyjnych, jaką jest rolowanie.

 

 

 

 

 

 

Czym są taśmy anatomiczne?

28 czerwca 2017

Maciej Zieliński

trener personalny

Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave

W kilku słowach o tym co robię

Mam na imię Maciej i jestem trenerem personalnym. Treningi prowadzę w Warszawie. Więcej informacji na mój temat i opis kwalifikacji znajdziesz w dziale "O mnie"

Wszystkich zainteresowanych współpracą odsyłam do działu "Treningi" oraz do kontaktu  poprzez email  lub  formularz w dziale "Kontakt"

Jeśli zainteresowała Cię moja osoba