No właśnie, co wybrać, trening na maszynach czy w strefie wolnych ciężarów? Dla mnie odpowiedź jest jednoznaczna i bezdyskusyjna - w pierwszej kolejności wolne ciężary.

 

Skąd w ogóle wzięły się te wszystkie piękne maszyny na siłowniach? W dużej części wymusił to rynek. Obserwujemy dziś swego rodzaju boom siłowniowy. Wszyscy chcemy być fit. Dostajemy w pracy karty Multisport. A więc to nakręca fitnesowy biznes.

 

Nie neguję oczywiście tutaj wykonywania ćwiczeń izolowanych (bo do takich zaliczamy te z wykorzystaniem maszyn). Ja sam je wykonuję na każdym treningu i to bardzo często ćwicząc na maszynach. Nie na wszystkich jednak i nie jako podstawa mojego treningu. I to właśnie chcę tu zaakcentować.

Ćwiczenia izolowane stanowią uzupełnienie treningu, a nie jego bazę. Podstawą są ćwiczenia z wykorzystaniem wolnych ciężarów, a na pierwszym miejscu są tzw. ćwiczenia wielostawowe, a więc takie, które angażują - jak sama nazwa wskazuje całe nasze ciało - wiele stawów i mięśni.

 

I tu nie odkryję nic nowego, a dla moich podopiecznych stanę się w pewnym momencie nudnym, kiedy znów jak mantrę powtórzę, że królem wszystkich trenujących jest TRÓJBÓJ SIŁOWY, a więc: wyciskanie na ławce płaskiej, przysiad ze sztangą i martwy ciąg.

W dalszej kolejności wymienił bym tu wyciskanie żołnierskie, wyciskanie hantli nad głową, wiosłowanie sztangą, podciąganie na drążku, itd. Nie chodzi mi tu o wyliczankę wszystkich ćwiczeń na siłowni z użyciem wolnych ciężarów, a raczej o danie odpowiedzi na pytanie tytułowe, a więc "maszyny czy sztangi?"

Jeśli kogoś nie przekonuję to wspomnę tu tylko, że takie ćwiczenia jak przysiad ze sztangą czy martwy ciąg angażują ponad 200 mięśni naszego ciała.

 

Oczywiście ktoś może powiedzieć, że jemu nie zależy na super rozwiniętej muskulaturze. Każdy ma do tego prawo. Pamiętajmy jednak, że ćwiczenie na siłowni to nie tylko budowanie masy mięśniowej, ale także sposób na odchudzanie oraz budowanie odpowiedniej postawy naszego ciała.

 

 

 

 

 

Maszyny czy sztangi?

27 października 2017

Maciej Zieliński

trener personalny

Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave

W kilku słowach o tym co robię

Mam na imię Maciej i jestem trenerem personalnym. Treningi prowadzę w Warszawie. Więcej informacji na mój temat i opis kwalifikacji znajdziesz w dziale "O mnie"

Wszystkich zainteresowanych współpracą odsyłam do działu "Treningi" oraz do kontaktu  poprzez email  lub  formularz w dziale "Kontakt"

Jeśli zainteresowała Cię moja osoba