Skurcz mięśnia to zmiana jego długości lub napięcia. Dzięki tym skurczom możliwe jest poruszanie się naszego ciała. Jak dochodzi do skurczu mięśni?

W przypadku mięśni gładkich do skurczu dochodzi bez naszej woli, tzn. organizm (mózg) wysyła sygnał do układu nerwowego, który to  pobudza mięśnie do skurczu w zależności od potrzeby.

W przypadku mięśni poprzecznie prążkowanych (zwanych też szkieletowymi)  mózg wysyła sygnał do skurczu, w przypadku gdy np. chcemy wyciągnąć rękę, dlatego też mówimy, że te mięśnie pobudzane są zależnie od naszej woli. Wyjątkiem są tu skurcze mięśnia sercowego, które również zachodzą bez naszej woli.

 

Od strony budowy komórki mięśniowej wygląda to następująco. Komórka mięśniowa wypełniona jest włókienkami kurczliwymi zwanymi miofibrylami. Są one zbudowane z dwóch rodzajów cząsteczek białka - aktyny i miozyny. Te zbudowane z aktyny noszą nazwę filamentów cienkich, te zbudowane z miozyny noszą nazwę filamentów grubych. Ułożone są one w komórce mięśniowej naprzemiennie i to one właśnie odpowiadają za skurcz - wygląda to tak, że filamenty grube wsuwają się między filamenty cienkie.

 

 

Włókno mięśniowe zbudowane z filamentów cienkich i grubych podzielone jest poprzez tzw. linię Z na części zwane sarkomerami. Skurcz włókien mięśniowych zachodzi właśnie na poziomie sarkomerów, które to skracają się pod wpływem wsuwania się między siebie wspomnianych wcześniej filamentów. Do skurczu mięśni potrzeba jeszcze jonów wapnia, które to uwalniane są do komórki mięśniowej pod wpływem impulsu nerwowego.

 

 

 

 

 

 

 

Mechanizm pracy mięśni

20 marca 2017

Maciej Zieliński

trener personalny

Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave

W kilku słowach o tym co robię

Mam na imię Maciej i jestem trenerem personalnym. Treningi prowadzę w Warszawie. Więcej informacji na mój temat i opis kwalifikacji znajdziesz w dziale "O mnie"

Wszystkich zainteresowanych współpracą odsyłam do działu "Treningi" oraz do kontaktu  poprzez email  lub  formularz w dziale "Kontakt"

Jeśli zainteresowała Cię moja osoba