Skurcz mięśnia to zmiana jego długości lub napięcia.

Zmiana długości zachodzi wtedy gdy przyczepy mięśnia oddalają się od siebie - mięsień się wydłuża - bądź przybliżają - mięsień się skraca. Zmianę napięcia definiujemy jako jego wzrost lub spadek.

Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje skurczów: izotoniczne, izometryczne i akustoniczne. Izotoniczne z kolei dzielimy na ekscentryczne i koncentryczne.

 

Skurcze izotoniczne - charakteryzują się zmianą długości mięśnia, ale napięcie pozostaje bez zmian. Jako przykład można tu podać ruch ręką bez żadnego obciążenia. Skurcz koncentryczny będzie to taki, kiedy mięsień ulega skróceniu (zgięcie ręki), ekscentryczny gdy ulega wydłużeniu (wyprostowanie ręki)

Na potrzeby ćwiczeń powstało pojęcie fazy koncentrycznej (pozytywnej) oraz fazy ekscentrycznej (negatywnej). Faza koncentryczna ma miejsce wówczas, gdy siła generowana przez mięśnie jest większa niż obciążenie - inaczej mówiąc kiedy, np. chcemy podczas wyciskania na ławce płaskiej wypchnąć sztangę do góry. Faza ekscentryczna jest wtedy, kiedy siła generowana przez mięśnie jest mniejsza niż ciężar, a więc podczas opuszczania sztangi.

 

Skurcze izometryczne - dochodzi do nich wówczas, kiedy zmienia się napięcie mięśnia, ale nie zachodzi jego wydłużenie lub skrócenie. Idealnym przykładem jest tutaj plank.

 

Skurcze akustoniczne - to takie, kiedy zachodzi zarówno skurcz izotoniczny, jak i izometryczny, a więc dochodzi zarówno do zmiany długości mięśnia, jak i jego napięcia. Przykładem mogą być tu tzw. brzuszki.

 

 

 

 

 

 

Rodzaje skurczów mięśni

14 kwietnia 2017

Maciej Zieliński

trener personalny

Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave

W kilku słowach o tym co robię

Mam na imię Maciej i jestem trenerem personalnym. Treningi prowadzę w Warszawie. Więcej informacji na mój temat i opis kwalifikacji znajdziesz w dziale "O mnie"

Wszystkich zainteresowanych współpracą odsyłam do działu "Treningi" oraz do kontaktu  poprzez email  lub  formularz w dziale "Kontakt"

Jeśli zainteresowała Cię moja osoba