Skurcz włókna mięśniowego wymaga energii. Skąd zatem mięśnie czerpią energię?

 

Mięśnie czerpią energię z ATP. Ten z kolei jest uzyskiwany z różnych źródeł:

 

1. Pierwsze źródło uzyskania ATP to fosfokreatyna. Jest to aminokwas stale obecny w mięśniach. Stanowi swego rodzaju magazyn energii potrzebnej do wykonania pierwszych lub nagłych i krótkich ruchów.

2. Drugim źródłem pozyskiwania przez mięśnie energii jest glukoza. Energia pozyskana z jej rozkładu wystarcza na kilkanaście minut wysiłku.

3. Gdy zapas glukozy zacznie się kończyć, do akcji wkracza glikogen, który na skutek rozkładania się dostarcza nowych porcji glukozy. Ten zapas energii wystarczy na około godzinę wysiłku.

4. Ostatnim źródłem są kwasy tłuszczowe, które zapewniają energię na kilkanaście godzin wysiłku mięśniowego.

Procesy te są możliwe dzięki oddychaniu tlenowemu. U osób o słabej kondycji fizycznej istnieje niska sprawność układu krwionośnego i oddechowego. Skutek jest taki, że do mięśni nie jest doprowadzana wystarczająca ilość tlenu, konieczna do przeprowadzenia powyższych procesów. Energia potrzebna do pracy mięśni powstaje na skutek tzw. oddychania beztlenowego. Również dochodzi dzięki temu do rozkładu glukozy, z tą jednak różnicą, że mamy przy okazji "skutek uboczny". Powstaje kwas mlekowy, który gromadząc się w mięśniach powoduje, że stają się one sztywne, a ich ruch sprawia nam ból. Są to tzw. zakwasy (zakwasy dlatego, że kwas mlekowy, jak sama nazwa wskazuje, zakwasza środowisko mięśni). Na szczęście z pomocą przychodzi nam "filtr" naszego organizmu, a więc wątroba, do której kwas mlekowy jest odprowadzany i po kilku dniach możemy cieszyć się brakiem bólu w mięśniach.

 

 

 

 

 

 

 

Skąd mięśnie czerpią energię?

24 maja 2017

Maciej Zieliński

trener personalny

Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave

W kilku słowach o tym co robię

Mam na imię Maciej i jestem trenerem personalnym. Treningi prowadzę w Warszawie. Więcej informacji na mój temat i opis kwalifikacji znajdziesz w dziale "O mnie"

Wszystkich zainteresowanych współpracą odsyłam do działu "Treningi" oraz do kontaktu  poprzez email  lub  formularz w dziale "Kontakt"

Jeśli zainteresowała Cię moja osoba